Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Expedice badatele Věnceslava Brábka do temných hlubin silurských moříJan Sovák

Druhou knihou v řadě zahajuje autor sérii fantastických dobrodružných výprav českého přírodovědce v období první světové války. Vědec-dobrodruh Brábek se s pomocí stroje času už jednou přesunul do pravěku. V prvním svazku se ocitl v atraktivní éře veleještěrů, tentokrát se vydává do období ještě mnohem staršího, tedy do siluru za trilobity a dalšími primitivními tvory. A neputuje sám, doprovází jej snoubenka Aurélie. I v pustině tohoto období (Země byla bez suchozemských rostlin a živočichů) dokáže autor najít nebezpečné obrovské tvory (jako byl téměř dvoumetrový členovec pterygotus), jen za nimi musí pod hladinu nestabilního moře. Také opakované zachraňování neopatrné snoubenky před nebezpečnými živočichy i před běsnícími živly nabízí scény plné napětí. Kniha opět evokuje nalezený starý deník a autor vypráví více obrazem (a různými popisky a poznámkami) než ústředním textem. Jeho stránkové či dvoustránkové olejomalby se přiznaně hlásí k těm od Zdeňka Buriana, který je Sovákovi už od mládí vzorem, a kromě dramatických situací přinášejí také vědecky přesná zobrazení pravěkých živočichů.

Jan Sovák (1953) se narodil v Táboře, ale od roku 1982 žil v Kanadě, kde se vypracoval na předního tvůrce obrazových paleontologických rekonstrukcí vědomě navazujících na dílo Zdeňka Buriana. Jeho práce jsou součástí expozic v evropských, asijských i amerických muzeích, po návratu z emigrace zahájil také spolupráci s Národním muzeem v Praze. Sovákovy ilustrace doprovázejí přes tři sta publikací včetně Crichtonova bestselleru Jurský park, objevují se v dokumentech televizní stanice Discovery Channel nebo časopisu National Geographic. Samostatně publikoval knihy Příběh života (2018) a Mít křídla nestačí (2019), je také autorem všech ilustrací Atlasu fauny České republiky (2017) Miloše Anděry. V roce 2019 publikoval první bohatě ilustrovanou knihu ze série paleontologických dobrodružství Expedice badatele Věnceslava Brábka do Svrchní Křídy pod Černými lesy.

 

Expedice badatele Věnceslava Brábka do temných hlubin silurských moří
Ilustrátor: Jan Sovák
96 stran
Praha, Slovart 2021
Flexovazba
ISBN:978-80-276-0089-2
Věk: (10+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace