Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Co musejí morčataKlára Pondělíčková

Dobrodružné příběhy tří morčat jsou laskavým vyprávěním o jinakosti a odvaze, které Klára Pondělíčková dedikovala předškolním dětem. Kamarádi Eda, Hugo a Róza si společně troufnou opustit ohrádku a vydat se do světa za plotem: na rozhlednu, k moři, zkrotit šelmu. Jsou jiní než ostatní morčata, ale jakmile jsou spolu, přestane to vadit. Rozumují nad radami do života, kterých se jim dostalo od ostatních, a jdou tam, kam je srdce táhne – a upřímně si při tom pomáhají. Leitmotivem vyprávění je sebevědomá věta „Když morče chce, proč by nemohlo…“ doplněna je pak s každou kapitolkou o novou dovednost – morčata se učí plánovat, překonávat strach, respektovat své odlišné potřeby… Co musejí morčata je poetický příběh o poznávání světa.

Klára Pondělíčková (1978), občanskou profesí právnička (mj. spoluautorka komentáře ke správnímu řádu České republiky), píše básně a také knihy pro děti. Debutovala melancholicky laděným příběhem Něco ti povím, Johane (2014), který otevírá pro nejmenší čtenáře téma mezigeneračního soužití. Kresbami a kolážemi jej podobně jako aktuální titul ve stejném nakladatelství doprovodila Andrea Tachezy.

Andrea Tachezy (1966), absolventka pražské VŠUP, se věnuje volné tvorbě a od roku 2005 také knižní ilustraci, v níž kombinuje řadu technik. Výtvarně doprovodila již na tři desítky knih pro děti, za tituly Ferdinande!, Bořivoj a blecha FlóDům číslo 226 obdržela ocenění Zlatá stuha. Kniha O čem sní, s básnickým textem Petra Borkovce, byla nominována na cenu Czech grand design 2016, zařazena do mezinárodního katalogu White Ravens a získala první cenu Fedrigoni Card Couture Award 2017.

Co musejí morčata
Ilustrátor: Andrea Tachezy
64 stran
Praha, Běžíliška 2021
kniha, šitá vazba
ISBN:978-80-88360-06-3
Věk: (5+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace