VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2016/2017


Ilustrovala Markéta Vydrová
Praha, Triton 2017, 72 stran
ISBN 978-80-7553-239-8
věk 8+

TOMÁŠ VONDROVIC

KDYŽ JEŠTĚ CHODIL PÁN JEŽÍŠ S PETREM PO SVĚTĚ

Postava laskavého Pána Ježíše, který společně se svatým Petrem putuje světem, se objevila už v pohádkách Boženy Němcové. Před necelým stoletím se k nim vrátil katolický kněz Julius Košnář a právě z jeho knížky vychází ve svém převyprávění Tomáš Vondrovic. Vybral si dvanáct pohádek, v nichž moudrý Ježíš uštědřuje lekce nejen závistivcům, nadutcům, sobcům a lenochům, ale i pošetilému a pochybovačnému Petrovi. Ten si dokonce na vlastní kůži vyzkouší, jak těžké je být Pánem Bohem a nést břímě zodpovědnosti za celý svět. Pohádky s jemným humorem přibližují obtíže stvořitelské práce v podobenstvích o tom, jak vznikly houby, jak přišly na svět včely a k čemu slouží svatojánské mušky. Vděčné čtenáře a posluchače si najdou především mezi těmi, kdo nemají „nepozorná srdce“. Doslovné ilustrace Markéty Vydrové odkazují k naivitě a bezprostřednosti lidových vyprávění.

Tomáš Vondrovic (1948) vystudoval filozofii a působil jako scenárista, režisér a překladatel. Režíroval řadu audionahrávek knižních děl včetně literatury pro děti (mj. prózy Eduarda Štorcha, Václava Čtvrtka či Eduarda Petišky). Je autorem písňových textů a deseti veršovaných pohádek k leporelům pro nejmladší čtenáře. Poezii pro dospělé publikoval ve sbírkách Bod singularity (2008) a Verše včel (2015). Soubor próz Otlučený zázrak (2010) je inspirován Krétou.

Markéta Vydrová (1968) studovala zahradní a krajinnou architekturu na VŠZ, ale převážila u ní touha věnovat se knižním ilustracím. Jejím prvním počinem byla výprava básnické knihy Na co hrají varani (2004) manžela Daniela Vydry. Výtvarně posléze doprovodila na osmdesát knížek pro děti, např. texty Martiny Drijverové, Miloše Kratochvíla, Daniely Krolupperové a Zuzany Pospíšilové.

Návrat zpět