VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2016/2017


Ilustrovala Toy Box
Praha, Argo 2016, 64 nečíslovaných stran
ISBN 978-80-257-2006-6
věk 5+

PETR STANČÍK

O DÍŘE Z TRYCHTÝŘE

Svazek s morgensternovsky hravým názvem je založen na rozvíjení řady jazykových a výtvarných vtipů. Aby čtenář nebyl na pochybách ohledně totožnosti hlavní hrdinky, prostupuje knihou vyražený kruhový otvor zobrazující Díru přesně v duchu myšlenky, že „některé věci jsou právě proto, že něco nejsou“. Díru sužuje samota, a tudíž jednoho dne potají opustí trychtýř a vydá se z kuchyňské zásuvky do světa hledat spřízněnou bytost. Jak už to tak v pohádkách chodívá, svou rodinu plnou děr nakonec nalézá v cedníku jen kousek od místa, odkud se vydala na dobrodružnou výpravu. Pátrání je protkáno humornými verši a kaligramy. Určité jazykové hříčky ocení spíš dospělí, nicméně mladší ročníky se mohou bavit nápaditým zobrazením kuchyňského prostoru, v němž se vedle oživlých potravin a jednotlivého náčiní pohybuje i Vůně čerstvě namleté kávy. A až se gastronomické legrácky dětem omrzí, zůstane jim ještě perforovaná díra, tak trošku podvratně vybízející k využití knihy třeba ve stylu „fidget spinneru“.

Petr Stančík (1968), básník, prozaik a esejista surrealistického vyznání, vystupoval v literatuře až do roku 2006 pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic. Studoval na PedF UK a na DAMU, působil jako učitel, textař a konzultant. V románu Pérák (2008) s nadsázkou komentoval mýtus o supermanovi z protektorátní Prahy. Hlavní město, tentokrát čelící prusko-rakouské válce, učinil též kulisou detektivní grotesky Mlýn na mumie (2014, Magnesia Litera 2015 za nejlepší prózu). Zájem o absurditu dějin prokázal i v románové tragikomedii Andělí vejce (2016). V tvorbě pro nejmenší čtenáře po úspěchu interaktivního zeleninového thrilleru Mrkev ho vcucla pod zem (2013) rozvíjí zvířecí eskapády z lesa Habřince – předtím v miniaturách Jezevec Chrujda točí film (2014), Jezevec Chrujda staví nejdřív urychlovač a pak zase pomalič (2015) a Jezevec Chrujda našel velkou lásečku (2016).

Toy Box, která vystupuje výhradně pod pseudonymem, je absolventkou scénografie na DAMU a vystudovala i mediální komunikaci na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Své práce otiskuje mj. v komiksové revui Aargh! nebo v časopise Raketa. Ilustrovala knížku Petra Janečka Černá sanitka a jiné děsivé příběhy (2006), podílela se na sborníku Ještě jsme ve válce (2011) a na komiksové antologii Generace Nula (2010). Její autobiograficky laděný grafický román Moje kniha Vinnetou (2016) získal cenu Muriel za nejlepší komiks i nejlepší kresbu a byl též vyznamenán Zlatou stuhou.

Návrat zpět