VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2016/2017


Ilustrovala Lucie Dvořáková
Praha, Meander 2017, 28 nečíslovaných stran
ISBN 978-80-7558-011-5
věk 5+

PETR STANČÍK – LUCIE DVOŘÁKOVÁ

JEZEVEC CHRUJDA DOBÝVÁ VESMÍR

Bohové musejí být šílení – a stvořitelé příjemně praštěných pohádek se toho nejspíš drží. Tak jako spadlá láhev od koly ve známém filmu narušila zvyky kmene v africké poušti, rozčísne i odhozená tenisová raketa hravou absurditu zvířecí komunity v lese Habřinci, založenou na přepychové jazykové komice Petra Stančíka. Neohrožený Chrujda už napočtvrté osvědčí přičinlivost vlastní všem jezevcům bez usedlých návyků, když se pod patronací sůvičky Stáni nasouká do rakety přestavěné pro výzkum kosmu a zamíří vstříc Pidiluně, maličkaté oběžnici našeho Měsíce. Tamějším třínohým ufonkům se rázem stane autoritou, ačkoli je třeba počítat s tím, že jeho zákeřný protivník Smradolf ani tady neřekl poslední slovo. Střet dobra se škodolibostí asi postrádá mytickou sošnost Hvězdných válek, leč pozor: veškerá technika i zbraně v této vesmírné anekdotě jsou čistě bio!

Petr Stančík (1968), básník, prozaik a esejista surrealistického vyznání, vystupoval v literatuře až do roku 2006 pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic. Studoval na PedF UK a na DAMU, působil jako učitel, textař a konzultant. V románu Pérák (2008) s nadsázkou komentoval mýtus o supermanovi z protektorátní Prahy. Hlavní město, tentokrát čelící prusko-rakouské válce, učinil též kulisou detektivní grotesky Mlýn na mumie (2014, Magnesia Litera 2015 za nejlepší prózu). Zájem o absurditu dějin prokázal i v románové tragikomedii Andělí vejce (2016). V tvorbě pro nejmenší čtenáře po úspěchu interaktivního zeleninového thrilleru Mrkev ho vcucla pod zem (2013) rozvíjí zvířecí eskapády z lesa Habřince – předtím v miniaturách Jezevec Chrujda točí film (2014), Jezevec Chrujda staví nejdřív urychlovač a pak zase pomalič (2015) a Jezevec Chrujda našel velkou lásečku (2016).

Lucie Dvořáková (1959) absolvovala ateliér filmové a televizní grafiky na VŠUP. Dvojnásobná držitelka Zlaté stuhy doprovodila snovými kreacemi mj. díla Eduarda Petišky, Jiřího Žáčka, Ivony Březinové, Miloše Kratochvíla či Petra Stančíka. Věnuje se též animované tvorbě (Vážně nevážně, Slepice) a výpravě televizních pořadů pro děti (vytvořila kulisy říše Fanfárie na kanálu ČT :D). Za návrh cyklu ilustrací k Pohádkám ze středověku Martiny Drijverové obdržela čestné uznání jihokorejského festivalu Namibook Island Illustration Concours 2013.

Návrat zpět