VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2016/2017


Ilustrovala Bára Buchalová
Praha, Triton 2017, 72 stran
ISBN 978-80-7553-329-6
věk 8+

KLÁRA SMOLÍKOVÁ

KNIHOŽROUTI 2 – KAM ZMIZELA ŠKOLNÍ KNIHOVNA?

Pokračování osudů Aleše a Zorky, teď už novopečených druháků, zavádí malé zvědavce do jemně nadsazeného prostředí, kde lidé kolem knih konají bohulibé dílo málem srovnatelné s činy filmového bibliobijce Flynna Carsena. Koneckonců ve městě, kde se čtenářství považuje za stejně přirozené jako dýchání, náruživě čte a k četbě vybízí nejen nový pan učitel, ale do stránek na chodbách fascinovaně hledí i puberťačky z osmičky či školník uvelebený za garáží. Opět se tím potvrzuje, jak záslužně literatura otevírá člověku hlubiny poznání – musí se však užívat se zdravým rozumem. Zkušená autorka vede v patrnosti, že když knihomola jeho záliba příliš pohltí, mohl by si uškodit, a proto oba detektivy provázené knihožroutským skřítkem Edou pověřuje úkolem vypátrat, kam se přes prázdniny ztratila školní knihovna i s jejich bývalou třídní.

Klára Smolíková (1974) po studiích estetiky a kulturologie na FF UK pracovala jako pedagožka a metodička primárního vzdělávání. Coby spolupracovnice dětských časopisů se osvědčila při popularizaci historických látek. Nemalou část díla vytvořila se svým prvním manželem, kreslířem Honzou Smolíkem: dějinám středověku věnovali mj. knihy Husité (2012), Řemesla (2013) nebo Jak se staví město (2014). Za komiksové album Viktorka a vesmírná dobrodružství obdrželi Zlatou stuhu 2015. Autorka próz H. U. S. – Hus úplně světovej (2015) a Králík málem králem (2016), působící nyní jako šéfredaktorka komiksového čtvrtletníku Bublifuk, vytvořila i scénář televizního večerníčku Vynálezce Alva (2012).

Bára Buchalová (1975) je výtvarný autodidakt. Spolupracuje s Českým rozhlasem (grafika Webíku rádia Junior), Sluníčkem a revuí Bublifuk. Se spisovatelkou Danielovou Krolupperovou získaly Cenu učitelů SUK 2006 za prózu M. D. Rettigová – Tajný deník její schovanky. Kromě obou svazků Knihožroutů kresbami doprovodila např. reedici pohádky Z. K. Slabého Dášenka a Pumrplík (2015) či zpěvník Ať žijí duchové! (2017) podle scénáře Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

Návrat zpět