VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2016/2017


Sestavila Viola Somogyi, ilustroval Adolf Born
Praha, Knižní klub 2016, 224 stran
ISBN 978-80-242-5400-5
věk 5+

FRANTIŠEK NEPIL

POHÁDKOVÝ SVĚT FRANTIŠKA NEPILA

Pod nevtíravým názvem se skrývá reprezentativní výbor z tvorby prozaika, jenž po tři dekády minulého století patřil ke stálicím silného žánru české moderní pohádky. Editorka Viola Somogyi jeho texty rozdělila do sedmi tematických cyklů, které buď představují spisovatelovy oblíbené hrdiny, anebo humorným, zato pokaždé laskavým způsobem glosují průběh křesťanských svátků. Z uspořádání svazku je zřejmé, jak tento milovník Křivoklátska hluboce ctil přírodu a jak o zástupcích zvířecí i ptačí říše dovedl poutavě vyprávět. Z jeho nesmrtelného podání – zjevného v citacích z knihy Lišky, dobrou noc – sálá schopnost hledat a nalézat v životě harmonii, neboť se dotýkají zásadních mezilidských vztahů i vztahu člověka ke všemu živému.

František Nepil (1929–1995) své první povídky psal už ve 40. letech minulého století a popularity dosáhl i jako rozhlasový fejetonista (Dobrá a ještě lepší jitra, souhrnně knižně 1996). Na poli tvorby pro děti zpočátku prosazoval nonsensovou poetiku (Pohádky z pekelce, 1967), později se přimkl k osobité verzi sousedského vypravěčství. Úspěšná a oceňovaná jsou díla pro děti stojící na rozhraní prozaické a pohádkové prózy (Já, Baryk, 1977; Zobáček mi namalujte červeně, 1983, ad.). Jeho knihy se staly předlohami večerníčků Makový mužíček (1980, animace Josef Paleček) či Štuclinka a Zachumlánek (1999, animace Antonín Stoják).

Adolf Born (1930–2016), malíř, grafik a ilustrátor, studoval VŠUP a absolvoval AVU. Obrazový doprovod dodal čtyřem stovkám knih pro všechny věkové kategorie čtenářů. V tvorbě pro děti a mládež se proslavil ilustracemi k původně večerníčkovému seriálu Mach a Šebestová Miloše Macourka (1977, knižně 1982). Vystavoval na desítkách samostatných i kolektivních výstav a obdržel četná oborová ocenění (Zlatá stuha, Nejkrásnější kniha roku, Zlaté jablko BIB apod.). Pro Františka Nepila ilustroval knihu Pět báječných strýčků (1987) a jedno z nových (2001) vydání pohádky Já, Baryk.

Návrat zpět