VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2016/2017


Ilustrovala Tereza Ščerbová
Praha, Meander 2017, 104 stran
ISBN 978-80-7558-019-1
věk 6+

IVA MRKVIČKOVÁ

MAJA A KIM

Koho si představit pod jmény titulních postav téhle drobnější prózy pro začínající čtenáře? Nebude asi od věci prozradit, že autorčino téměř detektivní vyprávění se klaní umění světově proslulé spisovatelky Astrid Lindgrenové (1907–2002). Maja je totiž Švédka žijící v Praze pouze s otcem, který si otevřel pro malé tolik přitažlivou cukrárnu, chová se velmi pozorně k okolí, miluje kocourka Erika, vášnivě kreslí (a okusuje přitom pastelky) a někdy nedává ve škole pozor. K úplnému štěstí dívce schází maminka, nyní znovu provdaná ve Stockholmu. K rozuzlení zašmodrchaných vztahů dojde v den Majiných narozenin příjezdem svérázné švédské babičky a Kima, šikuly obestřeného žádoucí dávkou tajemna. Titul osvěžují i ilustrace Terezy Ščerbové, v nichž se hýří celou škálou barev. Kdo by si pak po dočtení nedal plundru, rolku, nebo aspoň pepřový perníček?

Iva Mrkvičková (1977) absolvovala bohemistiku na FF UK, vyučovala na základních školách (specializuje se na výuku češtiny pro neslyšící) a na PedF JČU v Českých Budějovicích. Se svou rodinou žije v jižních Čechách. Vytváří mj. sešity na podporu čtenářské gramotnosti dětí (Pipin, Týna a obluďáci, 2016). Dospělé oslovila humoristickou prózou Psí historky (2014).

Tereza Ščerbová (1982) studovala výtvarnou výchovu na PdF OU a ilustraci na VŠUP v ateliéru Juraje Horvátha. V rámci studia absolvovala stáž ve švýcarském Lucernu pod vedením Pierra Thomé. Spolupracuje mj. s časopisy Živel a Host, s nakladatelstvím Argo a výtvarnou školkou Malvína. Její zasněné ilustrace k próze Marky Míkové Škvíry (2014) získaly Zlatou stuhu v kategorii knih pro starší děti a mládež. Podobně povznesla i pohádkový text Lenky Brodecké Hledá se hvězda (2015).

Návrat zpět