VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2016/2017


Ilustrovala Tereza Víznerová-Václavková
Praha, Verzone 2017, 68 stran
ISBN 978-80-87971-13-0
věk 6+

VIKTOR MASTNÍK

MY RYBÁŘI Z LUŽNICE

Ve středu dění rybářské knížky jako vyšité stojí kluk z jihočeského venkova – nositel symbolického jména Kryštof, který se svými třemi kamarády a sestrou Magdou poznává taje jednoho z nejstarších lidských řemesel. Vypravěč se však učí ryby nejen lovit, ale i jíst. V kroužku přátel nemá nouzi ani o dobrodružství, ani o úlovky v řece Lužnici a v okolní rybniční soustavě. A protože takovému slušnému úlovku nezbytně předchází svědomitá péče o domovský revír, vypouští dětská parta s baštýřem do řeky malé pstruhy – účel próza vysvětlí i díky podrobným ilustracím. Chlapcovo líčení vrcholí výlovem obecního rybníka za účasti celé vesnice, hasičský sbor nevyjímaje. Příslušníci cechu svatého Petra i svatého Floriana mají totiž spadeno na dosud neulovitelného šestadvacetiletého kapra Bláťulu.

Viktor Mastník (1975) vystudoval VŠE, obor management marketingu, a působí jako ředitel několika společností zabývajících se podporou kulturních a sportovních akcí. Ve volném čase pomáhá obnovit tradici pivovarnictví v rodné Lomnici nad Popelkou, ve městě označovaném za „Chamonix Českého ráje“. V literární prvotině My rybáři z Lužnice shrnul vzpomínky na zážitky svých dětí v milovaných jižních Čechách.

Tereza Víznerová-Václavková (1972) po studiu propagační tvorby na SUPŠ v Praze pracovala jako reklamní grafička. Nyní se věnuje autorské knižní tvorbě pro děti, v níž nejčastěji přemýšlí o zásadách ohleduplného pěstitelství a zdravého životního stylu – knihy Jůlinka z veselé zahrádky (2011) a Jůlinka z jedlé zahrádky (2013) vyšly i v nizozemštině. Spolupracuje s časopisem Raketa. Publikovala též hravý cestopis Jak Egu dojel až na konec světa (2013).

Návrat zpět