VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2016/2017


Ilustrovala Michaela Bergmannová
Praha, Portál 2017, 80 stran
ISBN 978-80-262-1169-3
věk 6+

DANIELA KROLUPPEROVÁ

POLÁRNÍ POHÁDKA

Pohádkový příběh Daniely Krolupperové odehrávající se za polárním kruhem má neobvyklou hrdinku: malou sněhovou vločku. Ta se přes maminčin zákaz sveze s vichrem až na ledový ostrov, daleko od své rodiny – ale přes veškerou rozpustilost se nerozpustí, na zpáteční cestě přispěje k tomu, že osamělému rybáři roztaje srdce, a sama uzavře řadu vroucích přátelství. Průvodkyní, která jí pomůže vyznat se v sobě i v okolním světě, se této vločce podobně jako u Saint-Exupéryho stává moudrá liška, nyní však v bílém kožíšku. V devíti kapitolkách se nejmladší školáci seznámí jednak s dobrodružstvími všetečné průzkumnice, jednak poznají řadu zajímavostí ze života velryb, tuleňů, lachtanů a mrožů. Pouze lední medvědi, kteří přes zimu potajmu hospodaří na opuštěné polární stanici, jim na sebe nic neprozradí. Třebaže byl děj situován do arktické krajiny, působí ilustrace Michaely Bergmannové hřejivě a zdařile se vyrovnávají i s personifikací hrdinky.

Daniela Krolupperová (1969) vystudovala severské jazyky na FF UK a v současnosti se věnuje překladům a literární tvorbě. V knihách pro děti všech věkových kategorií nezřídka kombinuje prvky prózy pohádkové a naučné, mj. v přírodopisně laděných pohádkách Zákeřné keře (2010), Rybí sliby (2011) a Mizící hmyzíci (2013) s ilustracemi Evy Chupíkové. Mládeži věnovala knížky s historickou tematikou, např. dobový portrét M. D. Rettigová – Tajný deník její schovanky či detektivku Zločin na Starém Městě pražském (2014, Zlatá stuha). Zájem o historii se promítl i do spolupráce s Renátou Fučíkovou na Historii Evropy (2011, Zlatá stuha). Začínajícím čtenářům vychází vstříc humornými prózami z albatrosích edic První čtení a Druhé čtení, např. Bubáček (2011), Policejní křeček (2013) či Policejní křeček a zámecký zloděj (2017). Citlivě reflektuje také problematické stránky dětství, třeba problém šikany v knize Já se nechtěl stěhovat! (2010).

Michaela Bergmannová (1972), absolventka katedry animace a multimediální tvorby na FAMU, se vedle kreslené animace se zabývá i tvorbou pro děti. Pro nakladatelství Portál ilustrovala např. naučné knížky Výři nesýčkují (2011), Logopedické pohádky (2012), Po stopách Karla IV. (2016), knížky pro začínající čtenáře Svět hraček a her (2012), Nanukova dobrodružství (2013), O modrém světle (2014) a V zoo není žádná nuda (2016). Spolupracuje s časopisy Sluníčko a Puntík. V České televizi vytvořila a režírovala seriál pro nejmenší diváky Moje zahrádka (2016).

Návrat zpět