VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2016/2017


Ilustrovala Eva Chupíková
Praha, Portál 2016, 88 stran
ISBN 978-80-262-1102-0
věk 5+

DANIELA KROLUPPEROVÁ

JDE SEM LESEM

Jak to dopadne, když je malý školák z velkoměsta nucen trávit prázdniny na venkovské chalupě u babičky, která má sice rozlehlou zahradu, slepice a králíky, jenže v televizi pouze pět programů a schází jí připojení k internetu? Jako typický reprezentant digitální generace Z se Toník pouze neochotně podrobuje babiččinu návrhu vypravit se na borůvky. Nevhodným chováním na sebe přivolá hněv lesního skřeta, a teprve když s pokorou začne vnímat okolní prostředí, je ze zajetí propuštěn a může se v pořádku vydat domů. Navrací se bohatší nejen o řadu poznatků, ale dostalo se mu i užitečné lekce. Daniela Krolupperová prostřednictvím pohádky seznamuje čtenáře s účinky léčivých rostlin a k upevňování poznatků využívá otázky zařazené za každou kapitolou. Na didaktickém plánu publikace se podílejí ilustrace Evy Chupíkové, jež kromě čarovných průhledů do lesních zákoutí nabízejí přesné vyobrazení rostlin jako z botanického klíče.

Daniela Krolupperová (1969) vystudovala severské jazyky na FF UK a v současnosti se věnuje překladům a literární tvorbě. V knihách pro děti všech věkových kategorií nezřídka kombinuje prvky prózy pohádkové a naučné, mj. v přírodopisně laděných pohádkách Zákeřné keře (2010), Rybí sliby (2011) a Mizící hmyzíci (2013) s ilustracemi Evy Chupíkové. Mládeži věnovala knížky s historickou tematikou, např. dobový portrét M. D. Rettigová – Tajný deník její schovanky či detektivku Zločin na Starém Městě pražském (2014, Zlatá stuha). Zájem o historii se promítl i do spolupráce s Renátou Fučíkovou na Historii Evropy (2011, Zlatá stuha). Začínajícím čtenářům vychází vstříc humornými prózami z albatrosích edic První čtení a Druhé čtení, např. Bubáček (2011), Policejní křeček (2013) či Policejní křeček a zámecký zloděj (2017). Citlivě reflektuje také problematické stránky dětství, třeba problém šikany v knize Já se nechtěl stěhovat! (2010).

Eva Chupíková (1974), původem ze slovenského Ružomberka, vystudovala filozofii a anglickou filologii na FF UP Olomouc. Zaměřuje se na knižní ilustraci a grafiku. Zpracovala několik designových řad školních kufříků a desek na výkresy. Její něžný rukopis poetizující kouzla přírody našel uplatnění v uměleckonaučných knihách Daniely Krolupperové Zákeřné keře (2010), Rybí sliby (2011) a Mizící hmyzíci (2013). V edici průvodců S pastelkami po… přibližuje naše hrady, zámky a kláštery. Hravost využívá i v autorských knihách Můj prázdninový deník (2011) nebo Královské karty Karla IV. (2016). Loni též ilustrovala prózu Alžběty Dvořákové Herkules a strašidla o líném městském kocourovi přestěhovaném na venkov.

Návrat zpět