VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2016/2017


Ilustrovala Lucie Dvořáková
Praha, Knižní klub 2016, 112 stran
ISBN 978-80-242-5428-9
věk 6+

JIŘÍ KAHOUN

V DLOUHONOSECH ZLOBÍ ČERTI

Zjihlost spjatá s příslibem blížících se Vánoc dolehla i na čecháčky z Dlouhonos, jejichž podlosti peklo léta vřele eviduje, a proto je zapotřebí zachránit jejich dušičky před vlivem dobra. Luciferovo trestné komando letící přes pražský Faustův dům a Křivoklátsko až k cíli u Orlíku je však samý břídil, mamlas či ztřeštěnec, takže se hned po přistání ocitne v nesnázích. Dnes už klasickou zápletku se zloduchy, kteří se domáhají strašidelných práv a kupí přitom malér za malérem, pojal Jiří Kahoun v duchu „hrátek s čerty“. Čekání na půlnoční mši svatou za narození Ježíška dětem tu a tam opepří rozvernými vrstvami jazyka, jež mluvu postav kouzelně přizdobí. Autorova neplánovaná tvůrčí závěť prokazuje, že právě s nasazením expresivity dokázaly jeho pohádky karikovat nejednu lidskou slabůstku.

Jiří Kahoun (1942–2017), původním povoláním umělecký kovář a kameník, se řadil k nejzkušenějším autorům próz pro čtenáře nejmladšího školního věku. Spolupracovník Sluníčka se blýskl už debutem Pískací kornoutek (1984, zfilmováno). Podle jeho námětů byly natočeny seriály Příhody včelích medvídků, Včelí medvídci od jara do zimy, Jak se mají včelí medvídci? (knižně 1992, 2005 a 2009; výtvarník Ivo Houf) a Toronto Tom, kocour z Ameriky (knižně 1993, ilustrace Jitka Walterová). Později se vracel k jistotám pohádek o zvířatech (Co se zdá medvědům, 2015). Odkaz držitele Zlaté stuhy za celoživotní přínos připomněla i letošní reedice Kamarádů v kožíšku (původně 2013).

Lucie Dvořáková (1959) absolvovala ateliér filmové a televizní grafiky na VŠUP. Dvojnásobná držitelka Zlaté stuhy doprovodila snovými kreacemi mj. díla Eduarda Petišky, Jiřího Žáčka, Ivony Březinové, Miloše Kratochvíla či Petra Stančíka. Věnuje se též animované tvorbě (Vážně nevážně, Slepice) a výpravě televizních pořadů pro děti (vytvořila kulisy říše Fanfárie na kanálu ČT :D). Za návrh cyklu ilustrací k Pohádkám ze středověku Martiny Drijverové obdržela čestné uznání jihokorejského festivalu Namibook Island Illustration Concours 2013.

Návrat zpět