VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2016/2017


Ilustroval Jiří Fixl
Praha, Mladá fronta 2016, 88 stran
ISBN 978-80-204-4213-0
věk 8+

JANA JŮZLOVÁ – JIŘÍ FIXL

SVĚTOVÍ ČEŠI 2
PŘÍBĚHY DALŠÍCH OSOBNOSTÍ, KTERÉ PROSLAVILY NAŠI ZEM

Češi a Češky, jejichž hlavy, ruce i odhodlání proslavily naši vlast pod rakousko- -uherskou nadvládou a pak i samostatné Československo, neměli ve století poznamenaném dvěma totalitami na růžích ustláno. Museli osvědčit nejen um a vytrvalost, ale také strpět zneuznání (Josef Ressel, Leoš Janáček), ostouzení (František Kupka, Karel Čapek) či vědomí, že se od režimu odměny nedočkají (Jaroslav Seifert, Antonín Holý), pokud za statečnost rovnou nezaplatili zdravím (Václav Havel) či životem (Milada Horáková). Druhý soubor medailonů vizionářských vynálezců, umělců, politiků a podnikatelů, skvělých sportovců, mecenášů i bojovníků za svobodu nabízí možnost vypozorovat, na čem genialita staví, jelikož s výborným školním prospěchem nesouvisí. Zatímco Jiří Fixl ilustruje skutky 23 mužů a 4 žen s ohledem na zlomové chvíle jejich kariéry, dodává Jana Jůzlová k přehlednému výkladu i obecnější kontext, případně koriguje obecně vžité omyly.

Jana Jůzlová (1974) vystudovala historii na FF UK a pracuje jako redaktorka naučných publikací. Je autorkou či spoluautorkou knih na téma dějiny a cestování. Roku 2007 debutovala cestopisem Tři ženy v Indii (se S. Boarovou a M. Hanelovou), na nějž navázala prací Jak si užít cestování (2016). S historikem Radkem Diestlerem vytvořila příručky Velcí panovníci Evropy (2008) a České dějiny v kostce (2014), libretem opatřila ilustrace Aleše Jiránka v knize Pražské věže (2013). Dětské publikum oslovila poprvé svazkem Světoví Češi 1 (2015; s Jiřím Černým a Jiřím Fixlem).

Jiří Fixl (1950), absolvent ateliéru Zdeňka Sklenáře a Rostislava Vaňka na VŠUP, začínal ve Studiu Jiřího Trnky a dlouhá léta působil jako výtvarný redaktor Albatrosu a Mateřídoušky. Doprovodil na 130 titulů od leporel, učebnic a uměleckonaučných titulů až po beletrii pro děti (mj. díla Josefa Bruknera, Jiřího Kahouna, Karla Poláčka a Jiřího Žáčka). Dvojnásobný držitel ceny Nejkrásnější kniha Československa (1982 a 1987) se prosazuje i autorskými knihami (Studio efef).

Návrat zpět