VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2016/2017


Fotografovala Taťána Typltová
Praha, Česká televize – Edice ČT 2017, 368 stran
ISBN 978-80-7404-221-8
věk 6+

VÁCLAV CHALOUPEK – TAŤÁNA TYPLTOVÁ

DOTEKY PŘÍRODY

Povedený uměleckonaučný titul dokládá dlouhodobý a promyšlený podíl Václava Chaloupka na přírodovědných popularizacích určených nejmladším televizním divákům. Autor prochází krajinou a v jednotlivých zastaveních přibližuje běžnou i vzácnou květenu, ptactvo a zvířata různých biotopů. Každý výlet rámují fotografie Taťány Typltové těžící z toho, že určité rostlinné druhy nebo zvířecí stopy vidí někdy jen ti nejzkušenější lovci beze zbraní. Vzpomínky na čas toulek zelenými končinami však autor tu a tam přeruší neblahou zmínkou – třeba o úhynu mláďat vinou současné zemědělské mechanizace. Kromě vědomostí si pozorovatel odnese i povědomí, jak je čeština luhů a hájů skvostná: dočte se totiž o tužebníku jilmovém, netýkavce malokvěté či ďáblíku bahenním. Snímky, které jsou integrální součástí publikace, ho pak vedle celostránkových záběrů navedou třeba i k makrozvětšeninám rozkvetlých květů.

Václav Chaloupek (1949) vystudoval PF v Plzni, kde působil jako učitel výtvarné výchovy a také v místní zoologické zahradě. Tvorbu tohoto scenáristy a reportéra dobře znají diváci kanálu ČT :D. Roku 1997 natočil svůj první večerníčkový seriál Tuláček (o liščím mláděti), poté následovaly mj. večerníčky Pruhovaní kamarádi, Méďové, Vydrýsek (cena SUK 2002) a Bráškové (o prvních krůčcích malých vlčat). Podílel se též na přírodopisných dokumentech Kouzlo Afriky, Minuta z přírody nebo Novinky z přírody – právě poslední dva snímky posloužily jako podklad této knihy.

Taťána Typltová (1977) pochází z oblasti Mukačeva na Zakarpatské Ukrajině. Pracovala v plzeňské zoo, kde se začala věnovat profesionální fotografii. Kolekci snímků otištěných v knize Doteky přírody letos v létě v téže zahradě prezentovala formou samostatné výstavy. Prosazuje se také v oblasti uměleckého portrétu.

Návrat zpět