VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2016/2017


Ilustrovala Sylva Francová
Praha, Albatros 2017, 72 stran
ISBN 978-80-00-04636-5
věk 9+

LUCIE HLAVINKOVÁ

PROJEKT PES (TEN MŮJ)

Honza zajisté není na světě sám, kdo by si přál mít psa navzdory kategorickému nesouhlasu rodičů, a knížka Projekt pes (ten můj) není prvním prozaickým zpracováním tohoto vděčného námětu. V čem tedy spočívají kvality prózy Lucie Hlavinkové? Nesporně v jemném smyslu pro humor a přirozeném projevu, s nimiž dětský vypravěč předestírá propracovaný projekt, jak změnit postoj otce a matky k vytouženému přírůstku do rodiny. Dále pak v nevtíravé didaktičnosti, s níž nás informuje o tom, jak užitečným pomocníkem může pes být a jakou péči vyžaduje. Při uskutečňování rafinovaného plánu chlapec odkryje i několik rodinných tajemství, takže se jeho vyprávění stává rovněž návodem, jak se vyrovnat se životními změnami, ztrátami a smutky. Vždyť „na světě je přece krásně“ – tak znělo zadání literární soutěže nakladatelství Albatros, v níž autorka s rukopisem zvítězila. Ilustrace Sylvy Francové potvrzují směs sebeironie, střízlivé realističnosti i nezdolného optimismu, jimiž se text vyznačuje.

Lucie Hlavinková (1974) vystudovala religionistiku a historii na FF MU. Se sci-fi povídkou Seance zvítězila roku 2015 v soutěži Hledá se autor bestselleru, pořádané nakladatelstvím Fragment – próza pak vyšla jako součást antologie ve formátu e-book. Další vítězný rukopis Projekt pes (ten můj) byl mezitím doplněn pokračováním Projekt pes (smečka), které vyšlo letos, stejně jako její kniha Sestry Foxovy o počátcích spiritismu.

Sylva Francová (1973) je absolventkou AVU a PedF UK. Věnuje se knižní ilustraci, fotografii a animaci. Utvářela výtvarnou podobu časopisu Animáček. Ilustrovala dětské knížky S Pandou Pa v Londýně (2012) Andrey Hlubučkové, Záhada prázdné zvonice (2015) Zuzany Pomykalové, Kde se schovávají pohádky (2016) Magdaleny Reifové a Jana Vodňanského a také Půlnoční pohádky (2016) Sáry Saudkové.

Návrat zpět