VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2016/2017


Ilustrovala Eva Sýkorová-Pekárková
Praha, Pikola 2017, 64 stran
ISBN 978-80-7549-330-9
věk 6+

ZBYNĚK ČERNÍK

VELKÁ MEDVĚDÍ CESTA

Vyprávění o výletu dvou malajských medvídků Kualy a Lumpura za ledním medvědem Knutem do vzdálené Arktidy představuje volné pokračování knížky Taková medvědí rodinka. Ačkoli se chlupatí hrdinové přesouvají letecky i na plovoucích krách a s úžasem kolem sebe vnímají kulturní shody i odlišnosti, přináší Velká medvědí cesta nordisty Zbyňka Černíka hlavně příběh o přátelství a solidaritě. Cestovatelé jsou koneckonců vystaveni nepříjemným zážitkům, když doslova na vlastní kůži okusí, co vlivem globálního oteplování znamená ztratit půdu pod nohama. Putování protkané Knutovým veršováním a hraním s idiomy končí šťastným návratem domů, nicméně zvídavost agilních medvídků slibuje nová cestovatelská dobrodružství. Přívětivý ilustrační doprovod Evy Sýkorové-Pekárkové souzní s humorným laděním příhod.

Zbyněk Černík (1951) vystudoval angličtinu a švédštinu na FF UK, pracoval jako nakladatelský redaktor a od roku 1993 se věnuje překladatelství a publicistice ve svobodném povolání. V současnosti působí v edičním oddělení pražského Institutu umění. V překladech zprostředkoval přes čtyři desítky děl ze severských literatur a vlastními povídkami je za tutéž dobu zastoupen v mnoha antologiích. Pro děti vytvořil Malou medvědí knížku (2013) a vzácnějším zástupcům téhož druhu zasvětil i knihu Taková medvědí rodinka (2014).

Eva Sýkorová-Pekárková (1958), absolventka VŠUP, upoutala zejména výtvarnou podobou večerníčkových seriálů (O kachně Matyldě, Inspektor Fousek na stopě, Králík Fiala ad.). Její nápadité ilustrace jsou obvykle spjaty s tvorbou pro mladší děti, např. s prózami Ivana Binara Kilo jablek pro krále (2003), Kráva a dědeček (2015), s knížkami Daniely Krolupperové Atlas strašidel (2006) a Policejní křeček (2013), se sbírkami Pes nám spadla (2012), Kouká roura na kocoura (2014) Miloše Kratochvíla atd. Za autorskou knihu Sněhurka a sedm trpaslíků (1997) a za ilustrace ke Králíku Fialovi (2011) Ivana Binara obdržela Zlatou stuhu.

Návrat zpět