VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2016/2017


Ilustroval Miroslav Šašek
Praha, Baobab 2017, 80 stran
ISBN 978-80-7515-056-1
věk 10+

OLGA ČERNÁ – MIROSLAV ŠAŠEK

ZTRACENÝ DENÍK PROFESORA Z ESSEXU
ANEB PODIVUHODNÁ ZVÍŘENA

Stejně jako Charles Darwin plavící se Tichomořím na lodi Beagle nebyl výlučným objevitelem zákonitostí evoluce, není ani bestiář z ateliéru Miroslava Šaška jedinou rozkochanou verzí přírody v dějinách fantastiky, vytrysklou přímo z hlubin tvůrčí nespoutanosti. Fond těchto ilustrací, který narativně rozvíjí malířova praneteř Olga Černá, se tváří jako dílo ztroskotalého přírodozpytce, jenž na ostrůvku pod dozorem pragmatické manželky zkoumá místní faunu. A protože se tu vyskytují nejen druhy hojně dvouhlavé (dvojveverka luční), ale zejména užitkové (vemenečník mlékodárný) a jedlé (ťapiryba nohokoun), rozhodne se osvícený viktoriánský učenec postupovat jako ochranář. Vzhled starodávného notýsku i jeho deníkové členění, příměs roztržitosti a doslov experta dotvářejí iluzi „nalezené“ vědecké práce tak výtečně, že to hříčku předurčuje k dlouhému životu v myslích milovníků legračních robinsonád.

Olga Černá (1964), absolventka agronomie na VŠZ v Praze, působila jako knihkupkyně, lektorka a knihovnice. Publikovala v časopisech Mateřídouška, Sluníčko a Jonáš, bloguje pro týdeník Respekt. Mezi nejvýraznější počiny kmenové autorky nakladatelství Baobab, spoluzakladatelky Nadace Miroslava Šaška a editorky vzpomínkového alba To je M. Sasek (2014) patří Kouzelná baterka (Zlatá stuha 2004) a Jitka a kytka (2010, obojí s ilustracemi Michaely Kukovičové). Snový svět přírodnin zachytila i v knihách Poklad starého brouka (2007) a Z domu a zahrady (2011). Sociálně motivovaná próza Klárka a 11 babiček (2015) byla nominována na cenu Magnesia Litera 2016.

Miroslav Šašek (1916–1980) vystudoval architekturu a kreslení na ČVUT v Praze a na École des Beaux-Arts v Paříži. Po únorovém puči zůstal v exilu, převážně v Paříži a Mnichově, kde pracoval v české redakci Radia Svobodná Evropa. Do odchodu z ČSR vytvářel knihy pro děti jako např. Benjamin a tisíc mořských draků kapitána Barnabáše (1947) či Nejmilejší říkadla (1948). Až do listopadu 1989 u nás jeho díla nesměla vycházet. V zahraničí proslul sérií obrázkových průvodců This is… po světových velkoměstech (od roku 1959), které se nakonec dočkaly obliby i u nás.

Návrat zpět